Jergaly 13,
976 02 Motyčky,
Slovensko

Pravidelne sedenia:
Každý utorok a štvrtok o 17:00

Ako to začalo?

Č arovný modrý dom uprostred lesov Veľkej Fatry nám, ako sa hovorí: spadol do lona. Akoby si on vybral nás a nie my jeho. V októbri 2022 bol vysvätený Majstrom Sando Kaisenom na Kláštor tichého mieru.

Dom postavený v roku 1913, ktorý odolal dvom svetovým vojnám a SNP, sa stal miestom tichej praxe prinášajúcej mier a pokoj. Splnil sa náš najtajnejší sen! Vysvätením zenového kláštora, vzniká na Slovensku hlboký koreň, pevný stred učenia nášho Majstra a možnosť ďalej rozvíjať a šíriť odkaz Buddhov a Patriarchov: pokračovať v praxi rozvíjajúcej pozornosť a súcit.


Práve teraz…

S ed Buddhu sa strieda s jedlom, každodennými aktivitami a rozličnými inými činnosťami, odpočinkom a spánkom. K tejto jednoduchosti niet čo pridať a nie je tu nič, čo by nebolo vyjadrením Veľkej Cesty.

Priestory kláštora sú aktuálne uspôsobené na odosobnenia len provizórne. Miesto sedenia - dojo, izby aj kuchyňa sú v pôvodnom stave.

Čaká nás veľa práce, vynaložených síl a radosti pri prerábaní a tvorení zenovej atmosféry pre prax, krasopis a všetky iné činnosti.

“Pretože všetko utrpenie pochádza z nuly - z ničoho, náš život je len sen, nič viac. Vďaka tomu, že som nula, z mojich skutkov môže povstať niečo nové. Dávame veciam zmysel, nie zmysel životu. Neviem, čo je to život. Dávame zmysel všetkému, čo robíme. Zmysel svojmu telu, myšlienkam, slovám, pretože sme noví. Voľní od minulosti, voľní od budúcnosti. Sme tvorcami všetkého, čo robíme. Sme svojou vlastnou Cestou.”

Sando Kaisen


Čo plánujeme?

 • Kompletná rekonštrukcia podkrovia, kde máme vysnívané priestranné dojo a sálu písania. To obnáša zateplenie strechy, osadenie strešných okien, presúvanie nosných trámov, izolácia podlahy, vytvorenie priečok, obloženie stropu a stien a zhotoviť drevené schodisko, ktorým sa tam dostaneme
 • Výmenu elektrického kotla a namontovanie centrály pre prípad výpadku elektriny, čo sa v týchto končinách deje…
 • Výsadbu ovocných a okrasných stromov a kríkov
 • Malú permakultúrnu záhradu a zenovú záhradku s miestom na sedenie
 • Prístrešok pre zaparkované autá a pod ním pivnicu na úrodu
 • Vymaľovanie izieb a obnova nábytku, hlavne postelí
 • A mnoho malých vecí, ktoré sú dôležité pre chod kláštora a zaberajú veľa času i energie, čo každý, kto má dom, dobre pozná

Máte chuť nás podporiť?

 • Finančne - na transparentný účet SK7483300000002201981211
   Kde môžete sledovať, ako s Vaším darom naložíme.
 • Materiálne - uvítame akúkoľvek hmotnú pomoc podľa aktuálnej potreby.
 • Osobne - ak sa na to cítite, zídu sa všetky šikovné ruky a chuť pracovať. Pravidelne organizujeme Samu-víkendy, na ktoré sa môžete prihlásiť. Kontakt: Jakub, organizator@sedbuddhu.sk
 • Zdieľaním - poznáte vo svojom okolí ľudí, ktorých by zaujal náš kláštor? Dajte mu o nás vedieť, je to pre nás veľká pomoc.
Za akúkoľvek podporu zo srdca ďakujeme!